annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

jobs focused on providing services are part of the ______ economic sector
Question 1 (5 points) Which of the following statements about narratives is true? (5 points) a A narrative describes events in sequence. b A narrative has cha
Daniel works no more than 16 hours a week while attending college. He wants to spend at least 2 hours but no more than 10 hours a week parking cars. He is paid
do you know the muffin man?
The narrator implies that Dr. Heidegger's guests are
what is the quotient of 14,875÷35
Solve x − y = 5 for y.
if the cost of a washing machine is 15480 if the selling price is 17000 what is the profit or lost
a figure has reflected symmetry across line a. line a passes through the figure. which statement is not true about the figure.
What was the name of the affordable automobile sold by Henry Ford?