nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

which do you think would be warmer on a winter day when there is no wind a thick forest or a grassy field? explain your answer
A gene is to a chromosome as a. a pea to a pod b. a front is to a back c. a bike is to a car d. a building is to a window
what is 248 rounded to the nearest ten
2048 est une puissance de 2. Laquelle?
Steroid use can have several physical consequences. What effect can the use of steroids have on men? A. deepened voice B. enlarged breasts C. increased facial h
What is 56 decreased by twice a number
What do “Tepeyac” and “Marian Anderson: Famous Concert Singer” have in common?
The structures that an animal uses to exchange gases with its surroundings make up the
Which is one of the six fundamental elements that are found in living organisms?
How does photosynthesis affect the flow of energy in a biosphere?