person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

300 – (32 ÷ 4) ● 33 + 16=​

Respuesta :

sissaga sissaga
  • 02-04-2021
300-8•33+16= 300-264+16=36+16 = 52
Answer Link

Otras preguntas

A journal in the books of accounts of a company showed that stationery worth $1,500 was purchased by the company in an accounting period. Jamie has to post this
A group of 3 adults and 5 children pay a total of 52$ for movie tickets A group of 2 adults and 4 children pay a total of 38$ for tickets what is the cost of o
(-7/6) - (-2/3) - 9/6
What is the verbal description for y=3x-2
Determine the resistance of 150m of single copper cable whose CSA is 10mm². Take the resistivity of copper to be 17.2 x 10° ohm/metre'.
Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00
The Chinstrap Penguin about 68.58 centimeters tall whilethe Emperor penguin is 1.143 meters tall. How many centimeters taller is theEmperor penguin than the c
what is an inference ??​
Need help doing this question! Thanks . = )
I costs $36 for 4 movie tickets, What is Ovie tickets, What is the unit price of each ticket I