mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

Two interior angles in a triangle measure 101 degrees and 34 degrees. What is the measure of the third angle?
What is the action in book 11 of the odyessey?
Ok let's imagine the folloing josh had 200k mary has 5k and mark will have 500k who has the most amount of money
I need to write a speech about a social justice issue that I would like to see rectified. I have chosen religious discrimination. How should I start or any quot
Janet completed this entire column of math homework in 10 minutes. How many seconds per question did Janet spend? BTW there is is 8 questions in the row
there are 92 beds in a 40 room motel.Each room has neither 2 or 3 beds.How many rooms have 2 beds.
Jarod read 36 pages out of his 180 page book.Which fraction represents the ratio of pages that Jared read to the entire book?
Which of the following is a theory that explains seafloor spreading? mantle plumes hot spots rising magma convection currents
Which of the following is not part of your identity?
Managerial accounting is affected any time money either leaves or comes into the company. a. True b. False