jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

Write the word that is the part of speech indicated in the parenthesis.
Individual claim sizes may be modeled by a uniform distribution function on the interval [$1000, $5000]. Eighty claims are examined. Assume claims are independe
Which of the following is NOT a type of figurative language? O metaphor O passive voice O simile analonx Please Help
ASAP ITS TIMED 109 4 2 3 3 Which expression is equivalent to X X ? o NO NIC X 27 o 7 3 х
Calculate using order of operations. 7.8+6.2×(4-1.5)×4​ full formula​
Х 30° Calculate the size of angle x. angle x = I
what's the cell wall of a onion made up of?
Find the lateral surface area of the following prism: 5 cm 5 cm -apothem = 3.44 cm 5 cm 5 cm 10 cm 5 cm
1) What happens to the Mercury on a cool day in a thermometer??
summer school is over, and I'm feeling self-destructive. Take all of my points and have a good night. 1/3