Seudónimo Seudónimo
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

it cost $4.25 foe one pound of roast beef. how much will it cost to purchase 2.5 pounds of roast beef?round to the nearest cent

Respuesta :

michelle248 michelle248
  • 01-12-2016
Since the price is $4.25 per one pound, you multiply the $4.25 by 2.5 pounds, giving you $10.63.
Answer Link

Otras preguntas

pluralize "le frère de marie est sympathique".
whats 25/7 as a mixed number?
You purchase a total of 45 shares of stocks from 3 different companies. You purchase twice as many shares of company c stock as you do company a. Company a stoc
A rectangular park is 150 yards on one side and 125 yards on the other. if Debbie walks around the park two times, how far does she walk
What number is not part of the domain of f(x)= 3/ x+5 (3 over x + 5)
A procedure designed to test a hypothesis
The kinetic energy of a substance is the _________ kinetic energy of its particles
What is the range of {(1, 2), (3, 4), (5, 6)}?
A dress on sale in a shop is marked at $D. During the discount sale its price is reduced by 15%. Staff are allowed a further 10% reduction on the discounted pr
A 1/4 turn clockwise