jhenellegarnett0901 jhenellegarnett0901
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Orange juice is sold in cartons in three different size 350 ml selling price $4.20 450 ml selling price $5.35 500 ml selling price $5.80 which of the orange juice is most cost-effective buy?justify answer

Respuesta :

avarga8179
avarga8179 avarga8179
  • 02-06-2021

Answer:

I think it is the $4.20 because if you do the math technically the 4.20 is less for more

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What do You have when You snap your fingers twice every second?
A school for learning foreign languages has 72 students who learn German, and 54 of those students also learn Russian. There are 12 students who do not learn Ge
Which country had their leader arrested?
does anyone know the answer to this?
Write an equation that represents "a number n increased by 25 100"
Eukaryotic organisms that decompose dead organisms and absorb the nutrients are generally found in which kingdom?
what region would you prefer to live in during the second revolution and why
The two congruent sides and an isosceles triangle each measure 3 m. What are the possible whole number measures of the length of the third side?
3/8 of a mile is what
How to change color of object in photoshop?