youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $28.40 for 8 notebooks. At this rate, how much would it cost Robert to buy 6 notebooks?

Respuesta :

nosomi
nosomi nosomi
  • 02-06-2021
$21.30

28.40/8=3.55
3.55*6=21.30
Answer Link
MizukiIsEpik
MizukiIsEpik MizukiIsEpik
  • 02-06-2021

Answer:

It would cost $21.30 for Robert to buy 6 notebooks.

Step-by-step explanation:

find cost for each notebook:

28.40 ÷ 8 = 3.55

multiply by 6:

3.55 x 6 = 21.3

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Rhubarb is used in making pies, tarts, and sauces. If a cook makes 2 pints of rhubarb sauce, will there be at least 5 cups of sauce made?
Please can somebody help me. I don't understand.
What are 2 functional groups found In amino acids?
Who built the first cities in China?
Based on this excerpt from the poem "The Solitary Reaper" by William Wordsworth, what can be determined about the speaker and the singing solitary reaper? No Ni
why is dung brown could u tell me
It is believed that cardiorespiratory exercise can help prevent heart disease because
Describe how our bones move
janna used to go biking every afternoon with her sister, but she has to stop this because she started an after school job. what consequences will janna experien
Jelaskan hubungan antara kesadaran berbangsa dan bernegara dengan upaya mewujudkan cita-cita dan tujuan nasional Indonesia!