layariana6
layariana6 layariana6
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

Four friends are buying healthy snacks at the concession stand.
The costs of their snacks are $1, $3, $4, and $4. Ms. red says, "The mean cost for the four snacks is $3.00" Is she correct?

Respuesta :

talaeshak22 talaeshak22
  • 03-06-2021

Answer:

I believe it is $3.

Explanation:

m=sum/number

m=12/4 which is 3.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Do u just plot the numbers on the graph like (1,26)???
you paint a 1/2 of a wall in 1/4 hour. How long will it take you to paint one wall
What is the molar mass for H2O2
I don’t understand this.. will someone please help? Will mark Brainliest along with 20 points.
A triangle has sides with lengths of 10 yards, 13 yards, and 18 yards. Is it a right triangle?
Find the area of the shaded region
Which sentence is punctuated correctly? A. My dad loves to cook, however; he hates to do dishes. B. My dad loves to cook; however, he hates to do dishes. C
explain how you can use the Associative Property to evaluate (7x50)x4.
The angles below are supplementary. What is the value of x? A pair of supplementary angles is shown. One angle measures 7x + 33, and the other angle measures 70
plasma oncotic pressure