Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

A person can achieve optimum daily nutrition by    A. eating large amounts of lean protein. B. drinking at least six glasses of juice. C. excluding all fat
what is 3/4 of 16/21? worked out please
what is 3x-4y=4 in linear equations
Multiply. (–2.1) ∙ (–1.4) A. –3.5 B. –2.94 C. 2.94 D. 3.5
Priya is making a book cover with area of 28 square inches. Sapna is making a book cover with n area of 28 square centimeters. maya thinks that Sapnas book will
5y-3x+2=0 to y=mx+b form
Help Please How many solutions does the equation have? 4(2x+3)=2(3x+4) A. one solution B. infinite solutions C. no solution
1.) How are Hindu and Buddhist beliefs similar? a.) Nirvana is a Buddhist belief in freeing the soul from the cycle of reincarnation, which is a Hindu belief
A cake is 25cm in diameter. how many caketins can they fit on the oven tray at one time? a tray is 600mm and 500mm
Which country represented a personal failure to President Clinton after turbulent events in that country unfolded? Afghanistan China Ireland Rwanda