shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

CAN SOMEONE HELP ME WITH THIS WILL MARK BRAINLIEST AND 55 POINTS Hamlet has his moment and kills Polonius, believing it to be Claudius. This is his act of reven
solve each system by substitution. Y=-4 Y=x-8
A scientist is working with 5 meters of gold wire. How long is the wire in millimeters?
what 's the most beautiful person ,place, or thing you've ever seen
So I need to help my sis and I never did this in a while I’m in middle school now can someone help her with both questions and explain how u got the answer
You dissolve 40 grams of table salt into 0.25 L of water. What is the molarity of the solution?
You purchase a car using a $20,000 loan with a 5% simple interest rate. (A) how much interest do u pay on your loan if you pay off the loan in 4 years ? Show y
for which purpose was papyrus usedA() building coffinsB() making clayC() inkD() making paper
Rewrite each expression without parentheses
why was ancient Greece divided into a collection of city-states