lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

What contributions has Janet Jackson made to society?
Carina will drive 4.5 hours at an average speed of 55 miles per hour to reach her parents' house. How many miles will she drive?
explain how you know that 7/12 is greater than 1/3 but less than 2/3
Y=4x+8 Y=5x+1 I cant figure out this math problem
the newspaper reported that 134.8 million viewers watched the Super Bowl. Write the number of viewers in standard form
Which characteristic do ferns have that mosses do not?
how did john adams change the world
If the 'Cell wall' had a career; what would it be?
8 friends share 4 sheets of construction paper equally how much does each person get
Again Due Tomorrow!! Is (3,6) A Solution To y = 3x - 3 and y = 2x + 2