bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

Hello how do you solve for x a= x-b/y
True or false. If a line L1has equation y = mx + b, where m and b are constants with m ≠ 0, then an equation of a line L2 perpendicular to L1 has the form y = -
What is the Largest Desert in the World?
which point lies on the graph of the boundary line of the inequality 3y + 4x< 12
you shoot a model rocket into the air with a speed of 18.2 m/s. now high does the rocket go?
Is Smoking in Japan Illegal? Please help me :)
How do you use equal protection of law in a sentence
what is a prefix for dote?
The molar heat of fusion of gold is 12.550 kJ mol–1. At its melting point, how much mass of melted gold must solidify to release 235.0 kJ of energy?
A uniform wire is cut into 4 segments. Each segment is twice as long as the earlier segment. If the shortest segment has a resistance of 4 ohm, find the resista