prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

Developing a (n)______ made absorption of nutrients more efficient for roundworms. Coelom,anus,or mouth
A short-term job or work project that can be paid or unpaid and can lead to a full-time, paying position is called a(n) _____. a. job shadow b. temp job c. inte
Which is a good comparison of the estimated sum and the actual sum of 7 7/8 and 2 11/12?
What do the three Abrahamic faiths—Christianity, Islam, and Judaism—have in common? All believe in one god. All believe that Jesus was the messiah. All have spe
Energy in most ecosystems must flow through autotrophs because ______.
question number 1)8m 12cm=_cm
Who was first able to monopolize the spice trade and open trade with China? a. The Dutch c. The Portuguese b. The French d. The Spanish
Regarding the Electoral College, which of the following statements is false? A. If there were 600 electors, 301 electoral votes would win the presidential elect
Explain the four quantum numbers
lei withdrew $50 from her bank account every day for a week. What was the change in her bank account in that week ?