bleelinton46 bleelinton46
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

One gallon of a certain brand of gasoline costs $4.50. How many gallons could be purchased with $75.00?

Respuesta :

umairkazi924
umairkazi924 umairkazi924
  • 02-09-2021

Answer:

16 gallons could be purchased with $75.00.

Step-by-step explanation:

Cost of one gallon of gasoline = $4.50

Cost of total gallons of gasolines = $75

Number of gallons of gasolines = $75/$4.50

= 16.66.....

Answer Link

Otras preguntas

The experimentation step of scientific inquiry involves _______. a. analyzing data b. drawing a conclusion c. choosing variables and controls d. formulating
What is the greatest multiple of 9 that is less then 72
Which type of cell division does produce gametes?
A __________ region groups people together according to their traditions. A. cultural B. physical C. climate D. spatial
what multiplys to be 12 but adds to be 7
If a = 2, b = 3, and c = 1, what is the value of a + b + c? 6 2 0 4 6
Some people get less REM sleep than normal because of their schedules. Once these people are able to sleep on a normal schedule again, what happens to their REM
A glacier in Alaska moves about 29.9 meters a day. About how much farther will it move in 1000 days then it will move in 100 days?
The symbiotic relationship between a flower and the insect that feeds on its nectar is an example of a. mutualism because the flower provides the insect with fo
one quarter of bread recipe calls for 2/3 cup of bread flour. How many cups are needed per recipe?