pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

The variable X varies directly with Z the constant variation is -6 write an equation of a direct variation modeling the situation
Find the value of y for the following system of equations. x + y = 7 x + y = 7 7 2
Can someone please tell how to do this?
formation of placenta????​
What is a coefficient?
There were 9 beluga whales, 3 bowhead whsles, and 2 narwhales. Each whale travels 6 miles. How many miles did the whale trvael?
Simplify the cubed root of six over the fourth root of six six raised to the one twelfth power six raised to the one fourth power six raised to the four thir
What is the y intercept of x=14
Which food is not a staple of the Indian diet? rice lentils wheat meat
PLEASE HELP!!!Observing a planetoid orbiting far from the sun, astronomers notice that the object slows down in its orbit in a way they did not expect. Which is