lh27545 lh27545
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this problem

Please help me with this problem class=

Respuesta :

axximx2
axximx2 axximx2
  • 03-09-2021

Answer:$6.11 per bag

Step-by-step explanation: The total of both the apples and ice cream is 55.68. Since we’re just trying to find the total price of apples, we’ll subtract the total price of ice cream. 55.68-6.80=48.88. Now we’ll divide $48.88 by 8, since there are 8 bags. That leaves us with $6.11

Answer Link

Otras preguntas

In a power,what is a number used as a factor
A submarine was situated 800 feet below sea level. If it goes 450 feet up towards the surface, goes back down 100 feet and then goes up again 210 feet, what is
3x + 6 - x = 8 + 3x -6 I need to work this out not getting the right answer
what is the sum of -7 + 3
Since a middle school opened, the basketball teams have had the same record each season. The boys and girls have won 169 games and lost 13. Find the constant of
when was the Declaration of Independence signed?
The rest mass of a proton is 1.673 × 10-27 kg. The relativistic mass of a proton when its velocity is 0.8c is approximately
d + 3 < 12 Select one: a. d < –9 b. d < –15 c. d < 15 d. d < 9
what is a exponent please answer i need the answer so bad!
Using cmc, you can increase your _____ because you are able to increase the number of potential partners using cmc when compared to ftf.