britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

Item9 10 points Time Remaining 42 minutes 16 seconds00:42:16 PrintItem 9Item 9 10 points Time Remaining 42 minutes 16 seconds00:42:16 TB MC Qu. 06-99 At the end
Prokaryotic cells and Eukaryotic cells both contain all 4 biomolecules. True or False
what is the relationship between frequency and energy?
Which meaning of influence best defines the word as it is used in this sentence? Greg spoke with great passion to influence his audience to sign up to volunteer
Topic/ Objective : Characterization How do authors build ___ ?
Which role did Chief Bowles play in defending the Cherokee? He attacked a group of Mexicans who rebelled against the Texas government. He negotiated to leave Te
2. Which describes reproduction in seabirds? a. ovoviviparous, giving birth at sea b. oviparous, laving eggs in nests on land C. viviparous, giving birth on lan
Calculate the density of each ball. Use the formula D = m/V where D is the density, m is the mass, and V is the volume. Record your calculations in Table A of y
Which creature are we looking for? ​
If a water dispenser pours 2 1/3 gallons a minute. How long does it take to pour 6 gallons in mixed number form?