LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

physical science 9th grade peeps helpppo
HELP FAST PLEASE??? THANKS
Distributive property: integer coefficients
Nirvana and Pearl Jam represented what style of rock initially based in Seattle?
In "The Horses," the horses respond to the second appearance of the speaker with a. mild interest. b. mild surprise. c. mild suspicion. d. complete indifference
In August of 1941 President Franklin d. Roosevelt and Prime Minister Winston Churchill met to discuss the purpose of World War II. They signed an agreement den
Aircraft equipped with powerful radar units are forbidden from turning them on when on the ground near people. explain why this is so.
what is the quotient? 10m^5n^2-30mn/5mn
Getty markets has bonds outstanding that pays a 5 percent semiannual coupon, have a 5.28 percent yield to maturity, and a face value of $1,000. the current rate
PLZZ HELP ME!!!!!!!!!!!!