kiaa5769 kiaa5769
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

It's $6.96 for a case of mineral water each case contains two boxes each box contains four bottles how do I find my answer?

Respuesta :

kurtgiese kurtgiese
  • 01-10-2021
Not sure what the question is but here are some facts
Answer Link
keenan39 keenan39
  • 01-10-2021
i believe your asking how much is one bottle? If so your answer is-
1 case = 2 box’s
2 box’s =8 bottles
6.96/ 8= 87 cents
Answer Link

Otras preguntas

What best defines the union strategy of divide and conquer?
why is O Captain! My Captain! so famous?
During what years did the french and indian war take place
Helppppppppppppppppp
The size of a computer monitor is usually measured along the diagonal. An 18-in. rectangular monitor has a height of 9 in. What is the length of base of the
The official language of the Roman Empire was Latin. True False
Is this statement true or false? Living things are classified by the characteristics they have in common. A. True B. False 2. (1 pt) There are seven major le
El océano Atlántico está al ________ de los Estados Unidos.
What group in the south welcome scalawags??
3. Health education is the key to making the nation happier. healthier. more wealthy. less healthy.