aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

Angle 1 and Angle 5 are examples of which type of angle pair?
Please help me...Will mark brainest
what is the Constant in 3x + 7
Sheila in her study partner flipped a coin 120 times they flipped 70 has and 50 tails what is the experimental probability that the next flip will be heads up?
PLZ HELP PPPLLLLLZZZZ HELP ITS OVER DUE PPPPPPPPPPPLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLZZZZZZZZZZZ
WILL GIVE BRAINLIEST
En la casa de nuestros abuelos: Margarita is remembering how she spent time at her grandparent’s house as a child. Write the correct form of the verb in the Imp
PLSSS HELP ASAPPPPPP​
Select the three alternative fuels on which a flex-fuel car can run. m ethanol u propane methanol hydrogen petroleum
Select the education or qualification that is best demonstrated in each example. Harsha comes up with ideas for ways to improve a software application. Bill ca