mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

In 1928, herbert hoover __________. select one: a. had little government experience b. called for repeal of prohibition c. won the presidency, primarily because
¿qué impacto tiene el desarrollo cientifico y tecnologico en nuestras vidas?
____________ tells a firm whether it can earn profits given the price in the market.
One of the easiest ways to assess if you are at a healthy weight is to
Identify each item as either an element or a compound.
Rosa has a rectangle shaped backyard where the length is two less than twice the width. If the area of the garden is 420 square feet, find the dimensions of Ros
Order the word to form a superlative sentence.
what SD can friction do to moving objects
What level does macroeconomic focus on
"(a) how much charge can be placed on a capacitor with air between the plates before it breaks down if the area of each plate is 6.00 cm2? (assume air has a die