s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

x+4=-×-4 if anyone know please help me ​
Which of the following is not a goal pursued in the game of economics? A. Security B. Growth C. Efficiency D. Stagnation
Which colonist formally introduced the idea that the colonies should be "free and independent states"?
how does gregor's father react to seeing gregor for the first time after gregor's transformation
Can someone help me Q. 15 - 19
Amy will run less than 21 miles this week. So far, she has run 12 miles. What are the possible numbers of additional miles she will run? Use t for the numbe
Reflects the link between geograhy and population trends in the United States?
Why did JAWAHARLAL NEHRU and VALLABHBHAI oppose the idea of linguistic states?
To find the perimeter and area of the square, use the same formula. TrueFalse
The average of a and b is 6 and the average of a, b, and cis 11. what is the value of c?​