135136 135136
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

Juan spent $3.48 on apple juice. Apple juice costs $0.12 per ounce. How many ounces of apple juice did Juan buy?

Respuesta :

jjodlask
jjodlask jjodlask
  • 01-11-2021

Answer:

29 ounces of juice

Step-by-step explanation:

3.48 divided by .12 is 29 ounces

Answer Link

Otras preguntas

witch best of the following best describes what a thesis for a historical essay would be
Which scale is being described? Water freezes at 32 . Water freezes at 0 . Water freezes at 273 .
The division of the Roman Empire between east and west was an attempt to solve what problem
What is the value of x?
Can someone please help me?
The spanish soldiers who fought in the reconquista a. could only rarely become prestigious. b. were influenced in part by their christian faith and promises of
All of the following are functions of nasal mucus except _____. A. Stopping germs and dirt from entering the body B. Converting chemical stimuli into neural sig
An equivalent expression for 16x-8 is blank. The blank property is used to generate this expression.
What did the United States and its allies hope to accomplish through the formation of SEATO?
EXPERTS/ACE/GENIUSES/TRUSTED HELPERS HELPP!!