ameliaalovessyouu
ameliaalovessyouu ameliaalovessyouu
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

For every pound a company spends on advertising, it spends 51 pence on its website. Express the amount spent on advertising to its website as a ratio in its simplest form.??

Respuesta :

tsehaysohi
tsehaysohi tsehaysohi
  • 01-11-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

company has earned = 1 POUND

spends on website = 0.45 POUND

ratio= 1-0.45÷ 0.45

   = 0.55/0.45

       =11/9

hope this help...!!!<3

Answer Link

Otras preguntas

what does 9(3j-6) equal?
How many times does 3/4 go into 4 1/2?
What is 8/33 as a decimal?
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to graph this situation, would you put
A food service worker earns $12 per hour . How much money ,m, does the worker earn on a shift of h hours ?
What is 21 divided by 94.5
What is the area of the triangle? A. 208 in2 B. 192 in2 C. 104 in2 D. 96 in2
5 ways you can tell a living thing from a nonliving thing
The United States disagrees with a government of a foreign country. So it imposes a(n) _____ on trade between the two countries. standard subsidy embargo
The mass murder of Jews in Russia was carried out by