aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements best describes a stage in the crowding-out effect? The government issues new money, which eventually causes inflation. The
In which layer are we noticing the hole in the ozone layer
–29 + 40Add or subtract.
The recursive rule for a sequence is a^n=a^(n-1)+7,where a^1=-15. What is the explicit rule for this sequence?
Upon eating a hamburger in what organ is the chemical breakdown of its proteins initated
True or False: 2y = -3x + 8 is an equation that represents a line parallel to the line 6x + 2y = 9.
Which of the following is not a term used to describe exercise that helps the heart work better?
A college-entrance exam is designed so that scores are normally distributed with a mean of 500 and a standard deviation of 100. What percent of exam scores are
Does the Verb agree with the Subject in this sentence? Only one of the men sell insurance.A. Yes B. No​
What is the sum of the series?