28jlocker
28jlocker 28jlocker
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

at the grocery store, abdullah purchased 3 pounds of mac and cheese for $7.50 what does mac and cheese cost per pound?

Respuesta :

lena3056
lena3056 lena3056
  • 02-12-2021

Answer:

It costs $0.4 per pound of mac and cheese.

Step-by-step explanation:

3/7.50 = 0.4

Hope this helped. :)

Answer Link

Otras preguntas

767074 rounded to the nearest hundred thousand
PLEASE HELP MEthank you, and 15 points!!Gretchen and Ezia received equal scores on a test made up of multiple choice questions and an essay. Gretchen got 18 mul
which choice is not a factor of 52? a. 4 b. 26 c. 3 d. 13
In what ways is the Holy Land an important site for all three monotheistic faiths?
What are the solutions of -3-y^2=24
Ramon has a rope that is 25 1/2 feet long. He wants to cut it into 6 pieces that are equal in length.  How long will each piece be?
Is 4.32 as a mixed number 4 32/100?
what is 5,900 round to the nearest thousand
write an equation with the solution x=20??
germany has a land area of 134,835 square miles and a water area of 3,011square miles .what is the total area of Germany