aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

a necklace priced at $580 is sold for $464. find the percentage discount
Which of the following equations is not written in general form? 2y = 7x - 19 2x + 5y - 9 = 0 5y - 9 = 0
Simplify 0.5x-2y > 3
Which was not a crop grown by the English in their Colonies?wheatsoyricetobacco
Which argument is the best example of logos? A. Dad, everybody in school has this computer. I've got to have this computer. If I don't get this computer, I'll b
Energy that’s produced after light reaction
Determine whether the statement is true or false.
What could be called ironically paradoxical about what happens to the king in this story? A) He has over 200 wives, but no son. Eliminate B) He conquers countri
Scientists repeat experimental findings in order to:__________. A) improve upon experimental design. B) eliminate unseen errors. C) both A and B D) neither A no
Please help me fast!