jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

100 POINTS 6 different answers needed, and a chart filled out I'll work on it on my own, but I do need some help and it would also be nice to compare my answe
Im struggling with these 2 problems
What is the length of BD? What is the length of segment AC? What is the area of the triangle ABC?
Any gîrls here free to talk
A barbar wants to set up a salon in a room measuring length of 3m by 3m .He has a simple wooden chair,3 large mirrors and one bulb . a) using the knowledge of s
Any gïrls here free to talk
Subtract the following complex numbers: (11-7)-(16-11) A. 5+ 4i OB. 5-18i O C. -5-18i OD. -5+4i
Please help! will mark brainliest i need an explanation to each road,a,b,c. ​
Roxy's new employer pays employees bimonthly, which is twice a month. She'll earn $30 per hour with the new company. She plans to continue making extra money by
How can you use an equation to make a prediction from a pattern?