iDetectYT982 iDetectYT982
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Selena buys 4 peaches that weigh 1 pound in all. Each peach weighs the same amount. Peaches are on sale for $2.24 per pound.

Respuesta :

rbartlow2806 rbartlow2806
  • 01-02-2022

Answer:

4 ounces   IF...

Step-by-step explanation:

(16 ounces to a pound)

are they asking how much each peach weighs? (16/4=4)

Answer Link

Otras preguntas

The following table contains statements that provide some analysis of policies that address globalization. Categorize each of these statements as either positiv
Which labels best complete the diagram? Look at the diagram showing resistance and flow of electrons. OX: High resistance Y: Low resistance Z: Flow of electrons
MAXIMUM POINTS!!!! - Will give brainliest to best answer
Monica earned twice as much as Samuel mowing lawn Monica earned $56. Write an equation to find,s, the amount of money Samuel earned ?
Reporting Lost Items Speaking Task Note: Your instructor will tell you how to do this task. Please follow his or her instructions. You were on bus #12 at 10 PM.
what tool do you have to use to find the mass of a small pumpkin? A beaker
A ladder, leaning against a wall, makes an angle of 20° with the ground. The foot of the ladder is 3 m from the wall. How long is the ladder?
What problem was Yousuf trying to solve?
who will a.capture b.flourish c.accomplish d.inherit the department store now that the founder is dead​
What are 5 questions you'd ask a 12th grader? (must be school appropriate)​