joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

Write an equation for the line through the points (7, 2) and (10,6) in point-slope form.
name three reasons why Americans choose to move to the Northwest Territory.
HELP PLEASE QUICK !!! What is an advantage of specialization? a : Workers do not become experts in their jobs. b: Businesses cannot sell as many types of goods
The explicit rule for an arithmetic sequence is f(n) = 6 + 5(n − 1). What are the first three terms?
If c= 25 and B = 74 degrees. Find A
compose time graph that contains learning and insight that contains social science disiplins that led to its emergences​
Milagros quiere pintar ella misma el salon de su casa. Ha estado investigando y sabe que con 1 kilo de la pintura que mas le gusta puede pintar una area de 8 me
What type of healthcare facility has no fixed address? 1. private doctor's office 2. mobile clinic 3. community clinic 4. government-run hospital 5. long-term c
Which algebraic expression represents the phrase six less than a number ?
What is the base of this Scalene triangle?