ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

What is greater 0.4% or 0.83%
How would you explain the emphasis that farmers' political representatives placed onfederal fiscal policy?
Can someone help solve this please
The circle below is centered at the origin and has a radius of 10. What is its equation?
mina : carbón :: Analogia
Which of these best describes the Industrial Revolution?
The importance of this Bridge in its far-reaching effects at once entices and baffles the imagination. At either end of the Bridge lies a great city – cities fu
1 / 2 + 7 = + 1 4 / 2
Who has it easier in life, guys or girls? Choose a side and defend it with examples and details.
please help (URGENT) (im slow)