nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

if f(x) varies directly with x and f(x) = 50 when x = -10, then what is f(x) when x = 15
arrhenius base definition
how to increase milk supply
what is the difference between cake flour and regular flour
mitosis and meiosis similarities
Which of the following mixture types is characterized by the settling of particles? a. solution b. suspension c. colloid d. hydrate
which of the following diagram depicts the logic of use case descriptions. it shows the information that passes between objects in the system and throughout the
Fill in the coordinate for the line y = 3x + 2: (1, )
how do they decide easter date
the first time you refuse to submit to a breath ,urine , or blood test, your liscense will be suspendre for.