goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

Which statement about novels is true? A.They use dramatic elements to depict the flaws of human nature in a succinct, poignant way. B.They use poetic techniques
How did the Pacific railway acts influence western settlement
Most European nations have a dominant culture. a. True b. False
A set of data includes 101 data points ranging from 0 – 200. If the data is split into classes with a range of 20 (1 – 20, 21 – 40, etc), and there are no value
When one tectonic plate moves underneath another, what is occurring? A. subduction B. collision C. uplift D. slip
what is the least common multiple of 36 and 200
According to Islamic law, Muslims are forbidden to __________. a. eat meat b. drive a car c. drink alcohol d. join the military
Sublimation is the opposite of deposition just as evaporation is the opposite of
Which family need is fulfilled by expressing your feelings in a positive, truthful manner? A. love B. respect C. commitment D. effective communication
Which term is defined as “a legal doctrine that permitted racial segregation in public facilities?”