CertifiedMG CertifiedMG
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

Which is the better deal 20$for 5-shirts or $24 for 8 shirts

Respuesta :

devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 03-03-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

Find the unit rate for both the deals.

$20 for 5 shirts

Cost of one shirt = 20 ÷ 5 = $ 4

$24 for 8 shirts

Cost of 1 shirt = 24 ÷ 8 = 3

⇒ 8 shirts for $ 24 is the better deal

Answer Link

Otras preguntas

. What are three factors that could contribute to a source not being credible?
name 2 sound devices and what type they are from the song Where Is The Love by the Black Eyed Peas.
How many eights are there in 6 1/2
how do I solve x+2y=8
what city is located 60 north 25 east
In Romeo and Juliet act 2, which character serves as a messenger
. What are three factors that could contribute to a source not being credible?
Solve the system of equations.3x+3y+6z=33x+2y+6z=74x+4y+7z=4
What is a Mandala Autobiography?
In Romeo and Juliet act 2, which character serves as a messenger