promsovantithmolika0 promsovantithmolika0
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada


Su Li has 13 kg of almonds costing $5 per kilogram.
How many kilograms of cashews costing $12 per kg
should be added to get a mixture of the two nut types
costing $7.45 per kg?

Respuesta :

maheshbhattarai201
maheshbhattarai201 maheshbhattarai201
  • 05-03-2022

Answer:

169/7 kg of nuts should be used

Answer Link

Otras preguntas

Who discovered the Cave of Lascaux? Three female archaeologists Marcel Bouique Pablo Picasso Teenage boys
What is the purpose of brainstorming during the development of an action
Which of the following lines is an example of a metaphor? A. “The weeping of the guitar / begins” B. “I am offering this poem to you” C. “He didn’t fight / h
my teacher talked for an hour about the uselessness of long speeches. A. metaphor B.simile C Irony D. idiom
Which describes why people on earth can see light from the stars in the sky that are so far away? A. Light from the stars is visible light and travels in longi
The student who created the graphic organizer above most likely used it during which stage of the writing process?
Which is a key reason for public disclosure laws
Read the quotation below and complete the instruction that follows. "Right from the beginning, I always strived to capture everything I saw as completely as p
two forms of prewriting
The best temperature for short-term refrigeration storage is?