jayceebey04 jayceebey04
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

(b) Ashley bought 21 pounds of flour for $9 br />
How many pounds of flour did she get per dollar?

pounds per dollar

Respuesta :

ma44857
ma44857 ma44857
  • 04-03-2022

Answer:

She got 2.3 pound per dollar

Step-by-step explanation:

Because 21/9 is 2.3

Answer Link

Otras preguntas

How many moles of oxygen (o2) are required to completely react with 27.4 of H2
Girls who reach puberty at an earlier age were viewed as being at a higher risk for delinquency because
Devon and his friends bought strawberry wafers for $3 per packet and chocolate wafers for $1 per packet at a carnival. They spent a total of $30 to buy a total
What is one way to revise for word choice?
Which fraction has a value that's equal to 7⁄8? A. 56⁄8 B. 21⁄24 C. 15⁄8 D. 49⁄64
Nine-year-old akashia announces to her mother, "i am smart, nice, and friendly and i am so good at painting that one day i am going to sell lots of pictures." a
X+3/6=x-6/3 x plus 3 divided by 6 equals x minus 6 divided by 3 solve for x
What is the equation of the graphed line?enter answer in slope-intercept form in the box
It is weigh-in time for the local under 85 kg rugby team. The bathroom scale used to assess eligibility can be described by Hooke's law, which is depressed 0.75
Solve for x.y = mx+b