harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

People who have an extra X chromosome could have gotten it through (A) nondisjunction. (B) transposition. (C) transduction. (D) crossing over. (E) all of the ab
Janette bought a portable CD player on sale. The regular price was $100. She was charged $89. a) What percent of the regular price did Janette pay? b) What perc
when did fair trade start
A rectangle whose perimeter is 80 m has an area of 384 m^2. Find the dimensions of the rectangle.
Indicate true or false as to whether the following equation is quadratic 2x-4x+1=0
Two famous Elizabeth Blackadder paintings ?
Who was the African-American who called the war with Mexico disgraceful and cruel? Why?
How many electrons are in a carbon 13 (13c) atom?
Why was nature so important to Anne Frank? (The Diary of Anne Frank) Please help!!!
If a pizza costs 2.85 to make and customer pays 8.95 how much profit have I made as a percentage