westfallfamily9906 westfallfamily9906
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

If 12Kg of chicken feed cost 20 how much would 5kg cost?
and what is the unit rate? ( price per 1 kg)

Respuesta :

kyael06
kyael06 kyael06
  • 08-04-2022

Step-by-step explanation:

if you 12kg cost 20 what about 5kg that will be 5kg×20÷12kg= 8.33 when you round of to the nearest hundredth this is the price of 5kg

sorry but i dont think i know how to answer the other question i have done what i only know thankyou

Answer Link

Otras preguntas

How did the geography of ancient china impact it's culture
the second International Revolution was sparked by the development of _____help please !!!????
why is the choice of form factor critical when building a computer from scratch
In my bondage and my freedom, what is the biggest obstacle to frederick douglass learning to read?answers
In which biome would you find the main types of plant life to be grasses and no wood plants A. Desert B. Savanna C. Tundra D. Mountains
Which scenario suggests that the results of an experiment are reliable? A. The hypothesis is supported by the results. B. Repeating the experiment gives t
Which two structures would provide a positive identification of a animal cell under a microscope
Linux uses the freeware ____ shell as its default command interpreter.
1. Why was trading with Asia different than trading with the New World A. Asia was underdeveloped and lacked civilizations B. Asian count did not governments
what's the ASCII code for boy ?