celestelll celestelll
  • 01-05-2022
  • Mathematics
contestada

( what’s the better deal ) please help me with this, i’ve been trying for a long time

whats the better deal please help me with this ive been trying for a long time class=

Respuesta :

zrh2sfo
zrh2sfo zrh2sfo
  • 01-05-2022

Answer:

Brand A is the better deal!

Step-by-step explanation:

Let's start by comparing.

We know brand B has the following cost: 5 ounces = $3.75

10 ounces $7.50 and 16 ounces = $12

Now check the graph.

6 ounces cost $3

12 ounces cost $6

20 ounces cost $10

I don't think we need to look any further but brand A is the better deal!

Ver imagen zrh2sfo
Answer Link

Otras preguntas

If there is 20 dogs in the shelter and 5 dogs get homes, and then 43 more dogs come. how many dogs are there in the shelter?
Which expression is rational? 6.27316543222718... , Square root two, square root 14, square root 49
What will the graph look like for a system of equations that has no solution? A. The lines will be perpendicular. B. The lines will cross at one point. C. Both
Identify the number 127 as a rational or irrational. Explain
Who promotes the idea that government should place little limits on its citizens
Satchi found a used bookstore that sells pre-owned DVDs and CDs. DVDs cost $9 each, and CDs cost $7 each. Satchi can spend no more than $45.
PLEEEEEASE HELP MEEE!!!
1. Evaluate 8x(2)y9(-2) for x=-1 and y=2 2. Simplify the equation. -(10)(-2) 3. Simplify the expression. [tex]\frac{5}{x(-2) y9(5)}[/tex]
How does Nunez end up in the country of the blind
Energy is the ability to do work which measures what