27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

An industry dumps waste in an area adjacent to where minorities reside. what is this practice called?
Select ALL the correct answers. Sophia has a book fund to save money for her college textbooks, and she also works at a part-time job. Sophia's grandmother has
A is an injury to either a muscle or the tissue that connects muscle to bone call a tendon.
Is this TRUE or FALSE? To make a sketch of any rational function whose numerator is a number and whose denominator is a factored polynomial, use the following r
The option are 300, 260 , 335, and 35
Can someone explain to me how to do this problem???
I am trying to finish geometry over the summer.
15 POINTS HEEELP PLEASE. Where is the personification AND symbolism in this? Friends, Romans, countrymen, lend me your ears; I come to bury Caesar, not to prais
Q. # 16 Solve the equation
Can you answer this?There are 5 ppl in a room. You go in that room and kill 4 of those 5 ppl, how many ppl actually remain in the room.