luckygal90 luckygal90
  • 01-04-2014
  • Mathematics
contestada

7kg of soybean oil which costs $4/kg was combined with 14kg of canola which costs $1/kg. Find the cost per kg of mixture. 

Respuesta :

crisforp
crisforp crisforp
  • 01-04-2014
(7*4 + 14*1)/(7+14) = 42/21 = $2/ kg of mixture;

Answer Link

Otras preguntas

This is for people who did flvs United States History 02.01 Industrialization Changes America i need a complete and correct assignment that will get me over a 8
How do you do this quickkkkkkk!!!!!
find the volume. 12 1/8 in 1 1/4 in 4 in​
1. 4 : 5 = __ : 302. 63 : 81 = 14 : _please answer quick im having trouble on these two questions!
mechanism of this reaction​
The graph and the table show the high temperatures in a city over a 10-day period.
17 protons and 18 neutrons what is the mass number and atomic number
Eating high foods every day at lunch is an example of..
A baseball team played 32 games and lost 8. Katy was the catcher in of the winning games and of the losing games. In how many games did Katy play catcher?
ZA and B are supplementary angles. If m_A = (x – 18)° and m ZB = (x – 20°, then find the measure of ZB.