kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

Write a paragraph identifying three possible solutions in your learning strategies et problem Someone to help me please
List three ways you might conserve your energy if you were going to run a mile later this week.
how should i fall asleep quickly
As we discussed in lecture the attacker can control
Whoever answers I’ll mark brainliest
Juntos: U8 - P. 153, ej. 6 Completa con el pretérito perfecto simple de estos verbos. acudir • asustarse avisar · darse despertarse entrar explicar llamar . lle
Find the solution to the following equations below and identify either one solution, no solution or infinite solutions. Be able to explain your choice. 3(x+4)=3
del ray can run 20 1/2 miles in 2 1/4 hours. how many miles per hour can he run?
True or false?Metamorphism means” a change in form”
Find the slope of the line that passes through (7, 7) and (5, 1). Simplify your answer and write it as an improper fraction, proper fraction or an integer.