davisjj222 davisjj222
  • 03-06-2022
  • Mathematics
contestada

Julia can sell a certain product for $75 per unit. Total cost consists of a fixed overhead of $4000 plus production costs of $50 per unit. How many units must be sold for Julia to break even?

Respuesta :

driftecook driftecook
  • 03-06-2022
Answer = 160 units

Reason is 75 sell price less cost per unit = $25 profit per unit
Overhead cost is $4000. Divide fixed overhead cost $4000 by profit per unit $25 = 160

Answer Link

Otras preguntas

What is a biome and can someome give examples of one?
What is the difference between a democracy and a republic ?
This is a timed test and I really need to know the answer someone please help Select all the correct answers. What are the two reasons president Andrew Jackson
Which of the following is most clearly an explain of a theme?
The pentagon PORSTis transformed into POR'ST using which two transformations?
(2x^2-4x+2)/(x-1) use long division
The equilibrium constant for the gas phase reaction 2so2 (g) + o2 (g) 2so3 (g) is keq = 2.80 ⋅ 102 at 999 k. at equilibrium, ________. the equilibrium cons
Define parallel lines
The products of the light reactions of photosynthesis are ______. A) ATP and NADH B) ATP and NADPH C) RuBP and O2 D) ATP and NADP+
what is m angle DFC​