a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

Devon has 14 steel balls of equal weight. If he puts 8 of them in one pan of a balance, and the rest along with a weight of 20 grams in the other pan, the pans
Your hair is composed of live cells that need vitamins and nutrients.True/false
What is the dependent variable? The more time David spent playing video games, the lower his grades became. A) Number of video games owned B) Points earned play
Why is it important to eat foods each day from each of the five food groups? No food or food group can supply the body with all the essential nutrients needed f
Which is a reason democracy failed following most Latin American Revolutions?
Which of these BEST describes the situation in Cuba following the Revolution of 1959?
What airplane carried the bomb that dropped on Nagasaki?
What is the opposite of disputing
The first African-American Congressional Medal of Honor winner was _____.
When was Katherine Dunham born??