Chloe83928363 Chloe83928363
  • 03-08-2022
  • Mathematics
contestada

Bags of chips cost $4 each. Write a direct
proportion equation using (b) for bags of
chips and (t) for total cost.

Respuesta :

seokjinnie777
seokjinnie777 seokjinnie777
  • 13-08-2022

Answer:

t = 4b

Step-by-step explanation:

Each bag costs 4 dollars.

hope this helps! <3

Answer Link

Otras preguntas

Correctly match up the nations evolved wobble 1 in 1914 - 15 which nations are part of the allies and which report of the central powers. 1 allies2 central powe
Toni had a backlog of work to do. On Monday she did 1/4 of the backlog. If on Tuesday she does the same amount of work (e.g., processe the exact same number of
11. An appositive A. makes a sentence wordier B. is useful when editing out BE verbs C. sometimes contains a verb D. always contains a subject and a verb, 12. V
write a story that ends with the expression never will I do that again​
plz download the picture and edit it and send me the answer plz i will mark u as brainlist
Genesis wants to ride her bicycle 31 miles this week. She has already ridden 7 miles. If she rides for 4 more days, write and solve an equation which can be use
If f(x)=8x^2-1 then what is f(2) Show work
A man observes the top of a tower of 80√3m height from 240m far from the foot of the tower, find the angle of elevation. ​
Electric utility poles in the form of right cylinders are made out of wood that costs $12.62 per cubic foot. Calculate the cost of a utility pole with a diamete
the 3rd question i need answers​