MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

9,835/63 what is the answer and what is the remainder
Location B is which place? Canaan Egypt Syrian Desert Mediterranean Sea
Plants store _____ energy in their tissues. A mechanical B heat C light D chemical
A bag contains the following marbles: 8 black marbles, 12 blue marbles, 18 brown marbles, and 6 green marbles. What is the ratio of brown marbles to blue marble
How can you use an equation to make a prediction from a pattern?
What is the term for the type of venation seen on a ginkgo tree? Help meeeee
what is a good question for me to ask that i can put up for 100 points?
A one-day pass to an amusement park costs $40. A round-trip bus ticket to the park costs $5. Write two equivalent expressions to find the total cost of a one-da
A scientist is working with two different concentrations of hydrochloric acid (HCI). One bottle is 80% HCI, and the other is 40% HCI. For their experiment they
y = -x + 3 2y + 2x = 4