AlynaD599254 AlynaD599254
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of shampoo cost $2.90. A 12-oz bottle costs $1.35. Which is the better buy?

Respuesta :

AlyannaG17840 AlyannaG17840
  • 03-11-2022

The price of each ounce of shampoo for the 20-oz bottle is:

[tex]\frac{2.90}{20}=0.145.[/tex]

And the price of each ounce of shampoo for the 12-oz bottle is:

[tex]\frac{1.35}{12}=0.1125[/tex]

Answer: The 12-oz bottle is the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

books written by a famous historian who is an expert on the american revolution, published in 1999
Write two synonyms for this word transform
Which word best describes the ending of Rats? A happy B quiet C weird D sad
Julia makes apple juice for 3 people by adding 5 cans of water to 112 cans of frozen concentrate. If Julia needs to make apple juice for 8 people, how many can
find the value of x that makes the statement true 3/7x 3-x 3=2
QUESTION 2 CELLS AS ABASIC UNIT OF LIFE Study the diagram below and answer the question that follows. 2.1. Identify the type of cell illustrated above. 2.2. Pro
Work out (3.5 × 107) (2.4 × 108) Give your answer in standard index form.
If Anna can run 2km in 8 minutes how long will it take her run 5km if she maintains her speed?
what’s the equation to find its final tempature T_f ?
What’s the area of a shape that’s 6cm 5cm and 13cm