ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

When was the battle of Hastings?
Jonathan has been on a diet since January 2013. So far, he has been losing weight at a steady rate. Based on monthly weigh-ins, his weight, w, can be modeled by
What are the origins of prevailing ideas about natural, ideal, and deviant bodies in sports and in society?
In a sale, normal prices are reduced by 12% The sale price of a digital camera is £132.88 Work out the normal price of the digital camera (3marks)
what are the landforms of vermont
Explain why the current is reduced as electrons move through a conductor.
What is HIV and the causes
a piece of wood is 180cm long, Tom cuts it into three pieces in the ratio 2:3:4 Work out the length of the longest piece
Work out the number that is halfway between 27 times 38 and 33 times 38.Show your working out aswell.
NaOH  + H2SO4 =NaOH + HNO3  =Cu(OH)2 + HCl =                H2SO4 =                        HNO3 =