piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

Charles asked his teammates how many hours they practiced swimming during the week. He recorded his data in the table below and used the shaded columns to calcu
Geography is a ____ field of study that is concerned with ____.
4(x-6)<-2x+6 what is the solution to the inequality _
If you had $1,000 to invest into the following funds, which one would have the highest value (not including any fees) at the end of the second year? The Brown,
Enyzmes change the _______ of a reaction by making the reaction go ______
One electrician charges a $50 service call fee plus $25 per hour for labor. Another electrician charges a $35 service call fee plus $27.50 per hour for labor. H
What’s paraguay economic system
please help ASAP, what is the value of x?
This Russian leader proved to be last Soviet general secretary. Mikhail Gorbachev Nikita Khrushchev Joseph Stalin Yuri Andropov
the answer to the equation